Zamyšlení nad VTE

Jak to vidím já…

V posledních dnech se u nás v městysi rozhořela obrovská debata na téma větrných elektráren. Mluví se o politikaření, dezinformacích, a v některých případech dokonce i o konkurenčním boji.

Naše rodina bydlí ve Stonařově přes dvacet let. Při výběru lokality, kde zakotvit, byl Stonařov pro nás jednou z těch nejlepších. Je tady krásná příroda, fajn lidi a celkově klid od rušivých vlivů.

V roce 2023 proběhla anketa, která měla zmapovat veřejné mínění a názory občanů na výstavbu větrných elektráren v katastru městyse. To slovo zmapovat pro mne (a myslím, že i pro dost jiných lidí) bylo podstatné a řekl jsem si: „Městys dělá průzkum. A proč ne? Obnovitelné zdroje nejsou špatná volba.“ Takže jsem anketu považoval za průzkum a předpokládal, že až se bude rozhodovat o stavbě, zastupitelé budou občany informovat, jak to probíhá, představí studie, závěry institucí, které tento proces schvalují atd.

Čas plynul dál a najednou se v roce 2024 začalo povídat o rozšiřování větrného parku. To už jsem zbystřil a začal se o to víc zajímat. Najednou začala vycházet najevo spousta věcí a mně se to přestalo líbit. Je mi jedno, jestli postaví větrný park firma Jipocar, ČEZ anebo rohatý čert. Pokud ovšem bude vše transparentní a jasné.

Podle prozatímních závěrů z EIA nejsou schváleny ani první čtyři VTE a už hlasujeme o dalších? Není možné, že po X letech může firma investora zaniknout a břemeno VTE zůstane na městysi, co bude potom? Kdo bude zajišťovat revize, kontroly atd. A kdo bude nakonec platit tu zmiňovanou ekologickou likvidaci? I když vznikne jakýsi rezervní fond, není jasné, kolik v něm bude financí a kolik bude likvidace stát, když sklolaminát z vrtulí je nebezpečný odpad, který jen tak jednoduše zlikvidovat nejde.

Odměna, která je městysi nabízena, je opravdu zanedbatelná a řadový občan nebude mít jako bonus navíc k fixní odměně např. tzv. komunitní energii. Je sice slibována sleva na energie, ale ta je na anketním lístku uváděna pouze jako jedna z možností, kam směřovat peníze utržené za elektrárny jako takové. Mimochodem, zajištění skutečné komunitní energie je složité, občan si musí nechat předělat za nemalé finance elektroměr atd.

V neposlední řadě (za mne dost důležitý aspekt) je tu zásah do krajiny. Stavby VTE ve volné krajině jsou stavbami, které svými rozměry přesahují přirozená měřítka v krajině.

Takže u nás ve Stonařově vyplouvá na povrch spousta otázek, na které obyčejný občan nezná odpovědi a ani se jich pravděpodobně nedočká.

Proto jsem začal fandit a připojil jsem se k VTE Stonařov.

Není mi lhostejná krajina, příroda ani financování obce.

V roce 2023 jsem naivně souhlasil s možností výstavby, ale dnes už jsem absolutně proti.

Zastupitelstvo by mělo vyložit karty na stůl a přiznat i chyby, které při vyjednávání nastaly, a začít pracovat na nových, transparentních podmínkách.

Jelikož dost pracovně cestuji, vím o lokalitách, kde celý proces probíhal podobně. Nátlakové argumenty a fráze jako:

„Když nebudou větrné elektrárny ve vašem katastru, tak budou u sousední obce, oni budou brát peníze a vy na to budete jen koukat a nebudete z toho mít nic“.

„Když nebudou větrné elektrárny, bude vám zvýšena daň z nemovitostí, různé poplatky atd.“

A jiné, ke kterým se naše zastupitelstvo doufám neuchýlí, nakolik si nemyslím, že by to nebyli inteligentní lidé.

A ve spoustě obcí nakonec „selský rozum“, jak tady bylo už zmiňováno, zvítězil, zastupitelé pochopili nesmysl tohoto záměru a lidé mají kolem sebe krásnou krajinu, žijí v pohodě a žádná finanční katastrofa se nekonala, protože se našel jiný, schůdnější a lepší záměr, jak zvednout příjmy obce.

A pokud by už VTE měly v našem katastru stát, tak v rozumném počtu, o přijatelné výšce a za podmínek výhodných pro všechny (občané, městys i investor).

Tolik asi můj názor.

Rastislav Žabo Sabo