Větrné elektrárny a infrazvuk

Rozporuplné závěry ve věci účinků infrazvuku z VTE na lidské zdraví lze sledovat i v jednotlivých dokumentech Státního zdravotního ústavu, které naleznete v připojených odkazech. Položte si tedy každý otázku: Je rozumnější s negativními vlivy infrazvuku v rozhodovacím procesu počítat, či bez pochyb kalkulovat s tím, že nastat nemohou?

👉„Vliv nízkofrekvenčního zvuku a infrazvuku z VE na rušení spánku byl zkoumán ve studii autorů Laata a kol. (19) a v laboratorním pokusu Marshalla a kol. (20). Výsledky jsou opět nejednoznačné, první uvedený pramen vztah s rušením spánku potvrdil, druhý ne.“

👉„Údaje o zdravotních důsledcích expozice infrazvuku nejsou jednotné. Literárních prameny nejčastěji udávají zdravotní účinky infrazvuku jako obtěžování a poruchy spánku. Další efekty jako únavnost, deprese, bolesti hlavy, poruchy rovnováhy, bušení srdce, změny krevního tlaku uvádějí studie většinou při vysokých ekvivalentních hladinách akustického tlaku okolo 100 dB (10). Některé práce docházejí k závěru, že infrazvuk není závažnější noxou než zvuky o vyšší frekvenci (1). Existují i studie, které neshledaly negativní účinky infrazvuku na lidské zdraví. (10).“

https://hygiena.szu.cz/pdfs/hyg/2023/04/05.pdf

https://archiv.szu.cz/…/chzp/hluk/vetrne_elektrarny.pdf