Dopis starosty obce Brzkov pro obce Stonařov, Suchá a Otín

Vážený pane starosto,
obracím se na Vás jako občan a zároveň jako starosta obce Brzkov s hlubokým znepokojením nad plánovanou výstavbou větrných elektráren jak ve Vašem, tak i našem okolí. Naše zkušenosti se stavbou větrných elektráren jsou bohaté, protože nám zde dvě elektrárny stojí od roku 2009 na sousedním katastru obce Věžnice.
V naší obci Brzkov máme investory pro stavby těchto větrných elektráren, konkrétně (ČEZ, PRE – WEB VĚTRNÁ ENERGIE, ENVYS, MERIDIAN, JIPOCAR), včetně nabídek finančních bonusů. Zastupitelstvo obce Brzkov i přes tyto nabídky přijalo usnesení, že na našem katastru žádné takovéto zařízení nechceme. Je nám jasné, že investoři potřebují lokalitu, kde je větrno, ale jejich zájem není v souladu s potřebami a pohodou občanů, kteří zde žijí. Nátlak na majitele pozemků je velký protože peníze na pozemku kde by měla stát větrná elektrárna jsou velké cca od 150 tis do 200 tis rok a toho si je majitel vědom protože od zemědělce dostává cca 5000 Kč za pronájem 1 Ha a to už je rozdíl tudíž je i tlak na zastupitelstvo ze strany některých občanů a majitelů kteří vědí že zrovna na jeho pozemku by měla větrná elektrárna stát.
Výstavba jedné větrné elektrárny, s výškou 250 metrů a výkonem 7,2 MW, stojí přibližně 150 milionů Kč. Na všech besedách s občany se objevují slova, že občan zde bude mít levnější elektřinu v lokalitě, kde to bude stát v katastrálním území dotčené obce. Nicméně neřeknou to podstatné, že stavbu si nechají podpořit dotací 80 milionů Kč na jednu elektrárnu. Tímto krokem se ,ale zavazují veškerou elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů přenechat na burzu do Evropské unie, tudíž občané dané obce, kde zařízení stojí, nemají z toho žádný přímý prospěch. Peníze, které nabízejí obcím, jsou výsměchem pro všechny – máme nabídky od 500 000 – 1 200 000 Kč do rozpočtu obce za jednu větrnou elektrárnu. Ale za ten pohled, kdy nám zde má vzniknout více než 40 větrných elektráren, nám to nestojí za to. Některé obce v našem okolí už podepsaly smlouvy o spolupráci, ale když na tyto smlouvy uděláte právní rozbor, zjistíte, že nejsou výhodné pro obec.
Ovlivnění teploty – viz příloha – Studie z Texasu a dalších oblastí ukazují, že větrné elektrárny mohou změnit lokální teplotní podmínky. Turbíny mění proudění vzduchu, což může způsobit, že se teplota v noci zvyšuje a ve dne snižuje, což narušuje tradiční klimatické vzorce.
Snížení srážek- Zemědělci mající polnosti v okolí větrných elektráren hlásí snížení průměrného množství srážek, což má přímý ekonomický dopad na jejich hospodaření. Tento fenomén může být spojen s tím, že větrné elektrárny mění proudění vzduchu a tvorbu mraků, tudíž mají menší vydatnost při sklizni plodin, kterou jim nikdo nechce a nebude kompenzovat.
Narušení krajinného rázu a pokles hodnoty nemovitostí
Estetický vliv-Větrné elektrárny, zejména ve velkých počtech, dramaticky mění krajinný ráz. To může vést k tomu, že region ztrácí na atraktivitě pro turisty, což má negativní dopad na místní ekonomiku.
Pokles hodnoty nemovitostí- Studie v Německu ukazují, že ceny nemovitostí v blízkosti větrných elektráren mohou klesnout až o 7,1 % v okruhu 1 km. To má přímý dopad na ekonomické zdraví občanů, kteří by mohli chtít prodat svůj majetek.
Další negativní aspekty – Ekologické riziko při likvidaci
Po skončení životnosti větrných elektráren (cca 20-30 let) je jejich odstraňování nákladné a ekologicky náročné. Materiály jako sklolaminát, který se používá na lopatky, nejsou snadno recyklovatelné, což může zanechat ekologickou stopu.
Infrastruktura a doprava- Výstavba větrných elektráren vyžaduje rozsáhlou dopravní infrastrukturu, která může být problematická v malých obcích, kde neexistuje adekvátní přístupová cesta.
Výzva k otevřené diskuzi- Vzhledem k těmto faktům Vás žádám o otevřenou a transparentní diskuzi s občany na toto téma. Je nezbytné, aby byly zváženy všechny potenciální dopady nejen rozhodnutí starosty a zastupitelů dané obce, ale aby měli vaši obyvatelé možnost vyjádřit své názory a obavy. Navrhuji Vám uspořádat veřejné setkání popřípadě referendum které je závazné , kde by mohly být prezentovány jak argumenty pro, tak proti výstavbě větrných elektráren, a kde by byla možnost klást otázky a diskutovat o tomto důležitém tématu které ovlivní obce a generace občanů po desítky let.
Nejen Kraj Vysočina už to má v názvu že je to pohledný kraj s nenarušenou krajinou v srdci české republiky nenechme si ho vzít developery a jedinci kteří si z obcí a občanů udělají byznys pro sebe.
Vaše obec, město je hezké v srdci Českomoravské vysočiny, zasazená do scenérie přírodních krás dosud nepříliš poznamenaná soudobou civilizační vlnou , nabízející pohodu a klid všem místním obyvatelům i návštěvníkům místo s dávnou a bohatou historií, kde lidé uchovávají úctu k odkazu svých předků, kde dodržují tradice, pěstují kulturu a sport, kde si chrání a budou chránit nenarušený ráz a současný stav krajiny. Avšak Českomoravská vysočina zároveň je to i lokalita, kde by všechny tyto výše zmíněné atributy mohly být násilně a nenávratně degradovány; kde by byl všem místním obyvatelům, ale nejen jim, na mnoho let narušen životní styl, kde by byla zničena podstatná část katastrálního území včetně fauny a flóry, pakliže by se všude postavily větrné elektrárny.
Děkuji Vám za pozornost věnovanou tomuto emailu. Níže nechávám odkazy a přílohy i na články novinářů deníků s argumenty nejen v naší lokalitě. Věřím, že společně najdeme řešení, které bude v nejlepším zájmu naší i Vaší obce a jejích obyvatel.
S úctou,
Aleš Bořil
Starosta obce Brzkov
————————-
https://jihlavsky.denik.cz/…/nove-vetrne-elektrarny…
https://jihlavsky.denik.cz/…/vetrne-elektrarny…
https://www.nechcemevetrnouelektrarnu.cz/dokumenty-a-zakony
Běž pryč, spílali na schůzi odpůrci větrníků šéfovi jejich propagátorů – iDNES.cz
ČEZ chce u Přibyslavi stavět desítky větrných elektráren, většina obcí váhá – iDNES.cz
Tady větrníky nebudou, může Přibyslav rozhodnout díky memorandu s ČEZ – iDNES.cz
Unikátní pohled do útrob větrníku. Nových se plánují desítky – iDNES.cz