Reakce na články + Co se bude dít dál?
V minulých dnech jsme se dočkali několika novinových článků v regionálním tisku týkajících se Stonařova a větrných elektráren. Nelze si nevšimnout, že jako červená nit se jimi line snaha o zpolitizování celé kauzy a odvedení pozornosti od netransparentního jednání vedení městyse a zástupců investora, na které se snaží naše skupina poukazovat již od začátku svého působení.
Tento styl „vedení boje“ je standardním způsobem dehonestace protivníka a používají jej všichni kariérní politici, mezi něž současný starosta Stonařova se svou třicetiletou praxí bezpochyby patří. Jeho snaha stavět se do pozice oběti (viz článek v Jihlavských listech ze dne 28. 2. 2025) a pokusy vkládat nám do úst výroky o kriminalizaci a úplatnosti zastupitelů, které z naší strany nikdy nezazněly, je nejen absurdní, ale navíc vypovídá o absolutním nedostatku relevantních argumentů, jimiž by mohl vyvrátit informace o problematice větrných elektráren ve Stonařově, které jsme v průběhu působení skupiny zveřejnili. Obdobně bezzubou rétoriku převzal i zástupce investora, který nás označil za neúspěšné kandidáty do zastupitelstva snažící se na tomto tématu nahnat laciné politické body (www.idnes.cz). Někteří z nás do zastupitelstva v minulosti skutečně kandidovali, protože chtěli uplatnit svoje znalosti a zkušenosti, které by mohly pozitivně přispět k rozvoji obce, avšak někteří z nás byli i voliči současného vedení městyse.
Smlouva o výstavbě větrného parku se samozřejmě politiky dotýká, ale trochu jinak, než si současné osazenstvo radnice myslí. Svým rozsahem totiž přesahuje jakoukoliv nynější, ale i budoucí politickou garnituru, která na úřadě sedí nebo sedět bude. Provoz elektráren, tedy 200 metrů vysokých věží, je plánován v první fázi na 25 let a už nyní padly zmínky o možném repoweringu, tedy nahrazení vysloužilých elektráren novými. Dá se tedy říci, že z našeho pohledu tu s elektrárnami budeme žít nadosmrti a zastupitelstvo městyse bude v té době už diametrálně odlišné od stávajícího.
Takto monstrózní projekt ale vyžaduje poskytnutí mnohem většího množství informací než pouze uspořádání pár tendenčních setkání se zástupci investora, kde se prezentovala jen budoucnost zalitá sluncem a plná větru a kde neexistují negativa ani nejistoty. Další informace se podávaly v kanceláři starosty, a to pouze osobně a pouze ústně.
Jenže tento postup již v dnešní době nefunguje. Lidé jsou zvyklí dohledávat informace na internetu a sociálních sítích. Skupina VTE Stonařov vznikla právě proto, že jsme chtěli poskytnout ucelené informace o dané problematice na jednom místě bez nutnosti čekat na úřední hodiny městyse a trousit se tam každý zvlášť, na což radnice občany odkazuje. Nespočet hodin práce celé skupiny přinesl ověřená, odzdrojovaná data, přetransformovaná do velkého množství příspěvků ať už na webu, či sociálních sítích. Svým způsobem jsme se tak snažili suplovat práci naší radnice, pro kterou by takovýto způsob informování občanů měl být samozřejmým standardem, nicméně tomu tak nebylo.
Naprostou prioritou pro nás byl dopad na kvalitu života nás všech ve Stonařově, ať už se jednalo o výraznou vizuální devalvaci krajiny, nebo možnou hrozbu hluku od rotorů, flicker efektu míhajících se lopatek při zapadajícím slunci, možnost (či spíše nemožnost) recyklace strojů po ukončení životnosti a dalších vlivů spojených s provozem tohoto typu elektráren.
Dále jsme se zaměřili na způsob výběru investora a zjistili jsme, že nebyl vypsán záměr o výstavbě elektráren, nebyly přijaty žádné konkurenční nabídky, a nebylo tedy možné posoudit výhodnost benefitů nabízených investorem Stonařovu. Proto jsme vypracovali porovnání nabídek, kde jsme vycházeli z veřejně dostupných dat na internetu, a zjistili jsme, že odměna nabízená Stonařovu je jedna z nejnižších možných. V rámci tzv. „gentlemanských dohod“ mezi místními starosty má nabídku na takto nízké odměny ještě Otín, jehož starosta je ale spokojený, protože mu příjem z elektráren zdvojnásobí obecní rozpočet (www.idnes.cz). Že by mohl být tento příjem až čtyřnásobný, pro něho zřejmě není relevantní.
Po uveřejnění těchto informací jsme dostali nabídky na jednání jak od investora (zprostředkovaně ústně), tak od obce (písemně v reakci na otevřený dopis), tato jednání však měla probíhat zavřenými dveřmi. Na všechny tyto nabídky jsme reagovali vždy stejně – chceme transparentní veřejné jednání a veškerou komunikaci, která bude předcházet tomuto jednání, vyžadujeme písemně. Zástupce investora již nereagoval, komunikaci s městysem jsme zveřejnili na webu a facebooku VTE Stonařov. Na odpověď vedení radnice v otázce uspořádání dalšího veřejného setkání doposud čekáme.
A jak tedy dál, přátelé?
Doběhla anketa o rozšíření větrného parku vyhlášená obcí a čekáme na výsledky. Sčítání oproti veřejným proklamacím pana starosty o možné přítomnosti občanů proběhlo opět za zavřenými dveřmi, nicméně věříme v čestnost a smysl pro fair play celého kontrolního výboru, v jehož gesci anketa proběhla.
My se v současné době zabýváme studiem Smlouvy o spolupráci městyse a investora, kterou jsme na základě žádosti o informace dle zákona 106/1999 Sb. obdrželi v poslední den zákonné lhůty. Čtení je to velmi zajímavé a těšíme se, až se budeme moci podělit o nové poznatky.
Zatím budeme citovat jen jeden krátký výňatek: „Obec bude v rámci zákonných možností plně podporovat realizaci Větrného parku a konat ve prospěch Větrného parku, a to ve všech procesech a úkonech před orgány veřejné správy,……., a při všech svých veřejnoprávních, soukromoprávních či samosprávních jednáních a krocích, dovnitř, i navenek.“
Co to podle nás znamená? I kdyby vedení městyse vědělo, že podmínky výstavby nabízené investorem nejsou až tak výhodné, jak bylo původně prezentováno, je i tak smluvně vázáno nekriticky výstavbu podporovat.
Takže co z toho plyne? Výsledky ankety na našem postupu nic nemění. Cílíme na referendum jako na jedinou legitimní možnost vyjádření nás všech. Věříme, že i Vy tuto možnost uvítáte.
Za VTE Stonařov
Michal Ryšavý
https://www.jihlavske-listy.cz/clanek43065-kraj-vystavbe…
https://www.idnes.cz/…/vysocina-stonarov-vetrne…

